Ekonomi

Experian Hisseleri Beklenen 2024 Sonuçları ve 2025 Mali Yılı İçin Olumlu Tahminlerin Ardından Yükseldi

İngiliz tüketici kredisi bilgi şirketi Experian’ın hisseleri, firmanın 2024 mali yılı için mali performansını açıklaması ve 2025 için olumlu bir gelir görünümü sunmasının ardından Çarşamba günü %6’nın üzerinde bir artış kaydetti.

Experian, 31 Mart 2024’te sona eren yıla ilişkin mali raporunda, devam eden faaliyetlerden elde edilen toplam gelirde gerçek döviz kurlarıyla ölçüldüğünde %8, sabit döviz kurlarıyla ölçüldüğünde ise %7’lik bir artış kaydetti.

Şirketin, satın almaların ve kur dalgalanmalarının etkilerini hariç tutan organik geliri %6 oranında arttı ve Experian, güçlü kar marjlarıyla desteklenen 1,9 milyar $ (1,5 milyar £) işletme nakit akışı sağladı.

Mali yıl için Experian’ın geliri 7,1 milyar dolara (5,6 milyar sterlin) ulaşırken, faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) 1,9 milyar dolar (1,5 milyar sterlin) olarak gerçekleşti. Firma hisse başına gösterge kazancını 145.5 cent (115p) olarak bildirdi.

Experian, 2025 mali yılı için yıllık organik gelirinin %6 ila %8 oranında artacağını öngördü.

Şirket ayrıca, 2024 mali yılında %27,6 olan kar marjının, sabit kur değerlerine göre 30 ila 50 baz puan iyileşeceğini öngörerek, %27,9 ila %28,1 arasında bir kar marjına işaret ediyor. Ortalama tahmin şu anda %27,8 seviyesinde bulunuyor.

Morgan Stanley analistleri, “Bugünkü raporun ardından tahmin edilen marj aralığının alt ucunun yükseleceğini öngörüyoruz” yorumunda bulundu.

“Kâr marjında yıllık 30 ila 50 baz puanlık artış ve sermaye harcamalarında 2 puanlık bir düşüşle yaklaşık %7’ye inilmesine yönelik yeni orta vadeli beklentilerin bugün olumlu karşılanması bekleniyor.”

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

arabanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu