Teknoloji

Microsoft’tan Windows 7’ye hayatın son bir öpücüğü

Windows 7 için resmi destek süresi bu hafta başlarında sona erdi. Ancak raporlar, emektar işletim sisteminin tehlikeden uzak bir şekilde biraz daha uzun yaşayabileceğini gösteriyor.

Görünüşe göre Microsoft, Windows 7’ye UEFI ve Güvenli Önyükleme ekleyerek platformu kullanan cihazların bir siber saldırıdan etkilenme endişesi olmadan kullanılabileceği süreyi potansiyel olarak uzatıyor. Güvenli Önyükleme, bir bilgisayarın önyükleme sırasında kullandığı yazılım ve üretici yazılımı sürücülerinin imzalanıp üretici tarafından onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmesine olanak tanır. Windows 7’ye eklenmesi, ofis yazılımlarını çalıştırmak için mutlaka işletim sistemine güvenen birçok iş kullanıcısı için platformun sorunsuz çalışmaya devam etmesi gerektiğini gösterir.

Windows 7 için resmi destek ilk olarak 2020’de sona ermiş olsa da, birçok kurumsal ve eğitim kullanıcısının ilk kez 2009’da piyasaya sürülen işletim sistemini kullanmaya devam ettiğini fark eden Microsoft, Windows 7’yi tehlikelerden ve kusurlardan uzak tutmak için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri yayınladı. programı başlatmıştı. Bu karardan üç yıl sonra Microsoft, 10 Ocak 2023 prestijiyle programı sonlandırdı.

Statcounter’ın verilerine göre 2022’nin sonunda Windows 7 tüm Windows kurulumlarının %11,2’sini oluşturuyor ve bu, tüm kurulumların %17’sinden daha azını oluşturan Windows 11’in çok altında olmadığı anlamına gelir. Veriler, Windows 11’in Ağustos 2022’de popülerlik açısından Windows 7’yi geçtiğini gösteriyor.

haberortaca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu