Ekonomi

“Gündüz uyku hali ve sinirlilik uyku apnesinin belirtisi olabilir” uyarısı

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Op. Dr.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Albayrak, uyku apne sendromu hakkında bilgi verdi.

Albayrak, uyku bozukluğunun yorgunluğa neden olan uyku yoksunluğundan ölümcül pulmoner ve kardiyovasküler komplikasyonlara neden olan obstrüktif uyku apne sendromuna (OUAS) kadar geniş bir hastalık olduğunu belirtti.

Horlamanın erkeklerde kadınlara göre daha sık görüldüğünü ve eşlerin şikayetleri ile ortaya çıktığını belirten Albayrak, sendromun üst solunum yollarının tıkanması ve hava akımının azalması nedeniyle kendini gösteren bir hastalık olduğunu vurguladı.

Albayrak, “Gündüz uyku hali, dikkat dağınıklığı, unutkanlık, sinirlilik ve baş ağrısı gibi belirtiler obstrüktif uyku apne sendromunun habercisi olabilir. İhmal edilirse anksiyete bozukluğu, depresyon, bilişsel yeteneklerde azalma, cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir. Kilo alımı, ilgili metabolik değişikliklere ve gastroözofageal reflüye neden olur.Sürecin daha da ilerlemesi durumunda hipertansiyon, pulmoner hipertansiyon, kardiyak aritmiler, iskemik kalp hastalıkları ve inme gibi sorunlarla karşılaşılabilir.” ifadeleri kullandı.

“Kilo ver, uyku pozisyonunu değiştir”

Horlama ve uyku apne sendromunun günümüzde çok yaygın olduğuna dikkat çeken Op. Albayrak, hastalığın teşhisinde KBB ve diğer ilgili branş hekimlerinin değerlendirilmesi gerektiğini, gerektiğinde görüntüleme ve uyku testi (polisomnografi) önerildiğini belirtti.

Öpücük. Dr. Hastalığın şiddetine göre tedaviye eklenebilir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu